Czytelnia dla Dorosłych

Anna Czerwińska – Rydel i jej opowieści o wielkich Polakach

W środę 13 kwietnia 2016 r. w Czytelni dla Dorosłych gościła Anna Czerwińska – Rydel, autorka powieści dla dzieci i młodzieży oraz serii książek biograficznych o wielkich Polakach m.in. o Fryderyku Chopinie, Januszu Korczaku, Julianie Tuwimie. Spotkanie odbyło się dzięki wsparciu Burmistrza Miasta Lubaczowa.

c1

Anna Czerwińska – Rydel podczas spotkania opowiadała naszym czytelnikom o swej twórczości literackiej i specyfice pisania dla dzieci, która od autora wymaga solidnego przygotowania i rozległej wiedzy. Napisanie książki biograficznej, w taki sposób, by zainteresowała ona młodego odbiorcę, musi być poprzedzone wnikliwym zaznajomieniem się z życiem i twórczością prezentowanego bohatera, przeczytaniem wielu publikacji na jego temat oraz odwiedzeniem miejsc, w których żył i tworzył.

Szczególnie bliska sercu pisarki jest tematyka dotycząca postaci wybitnych Polaków, o których młodzież i dzieci wiedzą niewiele. Z tych powodów Anna Czerwińska – Rydel zajęła się opisaniem osiągnięć gdańskiego astronoma Jana Heweliusza czy też Jana Czochralskiego – osoby nieznanej w Polsce, a na świecie wymienianej obok Mikołaja Kopernika i Marii Skłodowskiej-Curie, „ojca elektroniki”, bez którego nie byłoby Doliny Krzemowej, komputerów, aparatów cyfrowych, telefonów komórkowych i tabletów.

Podczas spotkania w bibliotece Anna Czerwińska – Rydel opowiadała głównie o książce pt. „Piórem czy mieczem. Opowieść o Henryku Sienkiewiczu”. W biografii tej autorka zawarła informacje o jego dzieciństwie, rodzinie, pierwszych próbach pisarskich, pracy w gazecie, podróży do Ameryki, pierwszych drukowanych książkach i najbardziej znanych bohaterach literackich. Poruszyła także kwestie wielkiego uznania dla Sienkiewicza, który otrzymał w darze od narodu polskiego m. in. Oblęgorek, a za całokształt twórczości – Nagrodę Nobla.

Autorka swą osobowością i opowieściami wzbudziła duże zainteresowanie słuchaczy, którzy na zakończenie spotkania mogli kupić książki, otrzymać dedykacje i autograf pisarki oraz pozować do wspólnych zdjęć.

c3 c2