English EN Deutsch DE Italiano IT Polski PL Español ES
Czytelnia dla Dorosłych

74. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

Od pięciu lat Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile” upamiętniającą powstanie w getcie warszawskim. Działania wpierają liczne organizacje i instytucje kultury. Miejska Biblioteka Publiczna w Lubaczowie przyłączyła się do niej po raz drugi.

W tym roku w ramach projektu, 19 kwietnia MBP gościła młodzież z Liceum Ogólnokształcącego. Każdy uczestnik otrzymał papierowego żonkila – symbol pamięci, szacunku i nadziei. Kwiaty te związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał je od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów – często były to właśnie żonkile.

Podczas spotkania w MBP przedstawiono historię powstania, jego przebieg oraz postawy ludzi, którzy w nim uczestniczyli. Młodzież obejrzała film pt. „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943”, którego emisja stworzyła okazję do refleksji nad losem ludności pochodzenia żydowskiego. Uczniowie dowiedzieli się, że powstanie w getcie warszawskim było pierwszym zbrojnym zrywem przeciwko niemieckiemu okupantowi, do którego doszło w czasie II wojny światowej w Europie, a także o tzw. Raporcie Stroopa, który z urzędniczą dokładnością opisuje proces likwidacji Getta przez oddziały niemieckie oraz o roli samego Jürgena Stroopa w akcji pacyfikacji getta.

Następnie uczniowie otrzymali kalendarium powstania w getcie warszawskim, w którym opisany był jego przebieg dzień po dniu. Pracując w grupach metodą jigsaw puzzle zapoznali się z dokładnym przebiegiem wydarzeń.

Osoby, które nie brały udziału w spotkaniu mogą obejrzeć film dostępny na stronie internetowej https://www.youtube.com/watch?v=MI3bEHjhYds

Pozostaw komentarz

Twój email nie zostanie nigdzie opublikowany. *