Czytelnia dla Dorosłych

73. rocznica Powstania w Getcie Warszawskim

W tym roku obchodzimy 73. rocznicę rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim. Z tej okazji Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zorganizowało społeczno-edukacyjną akcję „Żonkile”. Miejska Biblioteka Publiczna w Lubaczowie włączyła się w ten projekt zapraszając do wspólnego obejrzenia filmu poświęconego Powstaniu, przygotowanego przez Centrum Edukacyjne Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Tytułem filmu są słowa Marka Edelmana, który w czasie spotkania z łódzkimi licealistami, na pytanie o szanse tego Powstania, odpowiedział: „Ani nie było żadnej nadziei na to, że się coś zwycięży, że się kogoś uratuje i że się coś zmieni…”.

Film składa się z trzech spójnych części. Pierwsza – przedstawia sytuację Żydów w przedwojennej stolicy oraz historię Getta Warszawskiego do momentu wybuchu Powstania przy użyciu niepublikowanych wcześniej archiwalnych zdjęć i filmów z Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, Shoah Foundation i Filmoteki Narodowej. Jego reżyserką jest Kama Veymont, animację tworzy Łukasz Rusinek. Istotą filmu jest pokazanie przebiegu Powstania w Getcie Warszawskim, z uwzględnieniem motywów i racji postępowania poszczególnych bohaterów i ukazania Powstania z całym ładunkiem emocjonalnym i potencjałem dramatycznym.
Ostatnia część to materiał pokazujący upamiętnienie polskich Żydów w przestrzeni współczesnego miasta, na wystawie w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz obecny wygląd miejsc związanych z Gettem Warszawskim.